The Student News Site of Alexandria City High School

Theogony

The Student News Site of Alexandria City High School

Theogony

The Student News Site of Alexandria City High School

Theogony

City Science Fair Photos

City+Science+Fair+Photos

Emily Townsend

Science Fair Winners (from TC Williams King Street and Minnie Howard)

* Denotes students moving on to Regional Science Fair

Animal Science (ANIM)
Honorable Mention: Anna Dugan (TC – KS)

Behavioral and Social Science (BEHA)
1. * Michaela McCormack (TC – KS)
3. Lily Fanning (TC – MH)

Biochemistry (BCHM)
1. * Kelly Koury (TC – KS)
2. *Emily Milton (TC – MH) and *Effriata Berasu and *Alyssa Bautista (TC – KS)

Biomedical and Health Science (BMED)
1. * Alexander Costle-Tyler (TC – KS)

Biomedical Engineering (ENBM)
1. * Evelyn Ipsen (TC – MH)
2. * Sophie Dechant and * Ani Dawson (TC – MH)

Cellular and Molecular Biology (CELL)
1. * Isabel Blackburn and * Patrice Archie (MH)

Chemistry (CHEM)
1. * Christopher Bright (TC – KS)
2. * Sydney Bell (TC – KS)

Honorable Mentions: Citali Chambers and Deanna Kosinski (TC – MH) and Anosha Saleh (TC – MH)

Earth and Environmental Science (EAEV)
1. * Katherine Matthews (TC – KS)
2. * Summerson Houck (TC – KS)
3. Sada Seman and Fatima Suliman (TC – MH)
Honorable Mention: Meaghan Bucceri (TC – MH) and Eva Ellis (TC – MH)

Energy: Chemical (EGCH)

1.Yoseph Lakew

Energy: Physical (EGPH)
1. * Marie Hubbard (TC – MH)
Honorable Mentions: Robert Williams (TC – KS) and Valeria Holguin and Noelle McCallum (TC – KS)

Engineering Mechanics (ENMC)
1. * William Hixson (TC – KS)
2. * Abigail Delgado (TC – MH)
3. Egypt Garrett (TC – KS)
Honorable Mention: Neil Gascon and Mya Lopez (TC – KS)

Environmental Engineering (ENEV)

Honorable Mention: Amelia Jones (TC – MH)

Materials Science (MATS)
1. * Lillian Ballantine (TC – KS)
2. * Madeline Glanz and * Alana Cohen (TC – KS)
3. Caroline Davenport (TC – KS)
Honorable Mention: Olivia Ernst

Mathematics (MATH)
Honorable Mention: Mara Boggess

Microbiology (MCRO)
2. * Maggie Carlson (TC – MH)
3. Sarah Porter (TC – MH)

Physics and Astronomy (PHYS)
2. * Amelia Bernstein (TC – KS)
3. Caroline Reiss and Abigail Fireison (TC – MH)

Plant Science (PLNT)
1. *Keirstyn Amponsah (TC – KS)
3. Virginia Arnold (TC – KS)

Robotics and Intelligent Machines (ROBO)
1. * Gavriel Cambridge and * Max Belmont (TC-KS)
3. * Maxwell McCormack and * Rutger Winters (TC – KS)

Systems Software (SOFT)
2. * Max Gordon (TC – KS)

Donate to Theogony

Your donation will support the student journalists of Alexandria City High School. Your contribution will allow us to purchase equipment and cover our annual website hosting costs.

More to Discover
Donate to Theogony

Activate Search
City Science Fair Photos